dziewczyna robiąca selfie na tle zabytkowego budynku

Pierwsza taka aplikacja podróżnicza w Polsce

9 minutes

W sytuacji coraz większej liczby pojawiających się influencerów i blogerów, twórcy internetowi mają problem by dotrzeć ze swoim contentem do jak największej liczby nowych odbiorców. Ich posty i artykuły są widoczne tylko przez kilka dni, już po chwili stają się zapomniane. Dzięki aplikacji Findia ich content nie ginie w Internecie.

mapa Europy z liczbą ciekawych Miejsc w niebieckich kółkach

Czym jest Findia?

Findia to Mapa ciekawych Miejsc, narzędzie do promowania blogerów i influencerów podróżniczych. Dzięki aplikacji mogą wypozycjonować swój podróżniczy content na mapie. A użytkownicy mogą podążać śladami podróżników, odkrywać nieznane miejsca oraz te, gdzie można dobrze zjeść.

Findia czy getFindia?

Używana jest zamiennie nazwa Findia (ogólnie o produkcie, w zdaniach) oraz getFindia (o samej aplikacji). Wyszukiwanie w sklepach Google Play i AppStore działa po haśle “Findia” jak i “getFindia”.

Dlaczego? Startupy używają domen, które są dostępne w normalnych cenach. Tak zaczynali TheFacebook.com czy UberCab.com. Findia jest bezpłatna i nie zawiera reklam, na ten moment jest organizacją non-profit. Obsługa serwerów oraz zespół pracujący przy Findii, generuje spore koszty każdego dnia, dlatego na ten moment właścicieli nie stać na kupno domeny Findia.com.

Co to jest Miejsce i z czego się składa?

Korzystanie z aplikacji Findia polega na odnajdywaniu ciekawych Miejsc ze wszystkich zakątków świata. Miejscem określany jest konkretny punkt na mapie, promowany linkiem od Twórcy. Reklamowane są nowe materiały, jak i starsze – one też są bardzo cenne. Ich opracowanie zajęło Twórcy sporo czasu, niezwykła jakość sprawia, że są  bardzo wartościowe, choć zazwyczaj “zniknęły” w czeluściach Internetu. Findia pozwala dostrzec je na nowo.

Dodanie jednego Miejsca trwa mniej niż minutę. Możliwe jest także tworzenie prywatnych Miejsc – udostępnianych tylko wąskiej grupie osób. To także ukłon w stronę zwykłych użytkowników aplikacji, którzy chcą podzielić się czymś wyjątkowym ze swoimi najbliższymi. Zarówno profil Twórcy oraz każde Miejsce można w łatwy sposób udostępniać innym.

panel aplikacji Findia w zakładce dodaj Miejsce

Miejsce składa się ze:

-zdjęcia (obowiązkowe)

-lokalizacji (obowiązkowa)

-tytułu (obowiązkowy)

-linku wprowadzającego (obowiązkowy)

-bonusu (opcjonalny)

-linku w bonusie (opcjonalny)

-quizu (opcjonalny)

Usprawnienia i komunikacja

Dodawanie Miejsc zostało znacznie ułatwione. Twórca może dodawać Miejsca w Findii bezpośrednio jako posty z Instagrama. To sprawia, że proces promowania swojego contentu w apce może trwać raptem kilkanaście sekund.

Zespół Findii wiele kwestii dyskutuje ze Twórcami. Przynajmniej raz w tygodniu – w każdy czwartek, za pomocą specjalnie przygotowanego do tego narzędzia na Instagramie, komunikuje się z Twórcami i konsultuje różne sprawy. Dzięki temu mają oni realny wpływ na zmiany w aplikacji. W ten sposób zostało wprowadzonych już wiele udogodnień, a kolejne są już zaplanowane. Zespół Findii dokładnie analizuje każdą propozycję optymalizacji aplikacji oraz wprowadzenia nowych funkcji. Ograniczeniem zawsze jest czas. Nie wszystkie zmiany można wprowadzić od razu, zwłaszcza gdy jest się startupem. Cenny feedback w postaci tysięcy nowych użytkowników w każdym tygodniu, którzy dołączają do aplikacji, motywuje jeszcze bardziej do pracy, by aplikacja była jeszcze lepsza.

Dlaczego tylko wycinek zdjęcia?

W mediach społecznościowych czy przewodnikach zdjęcia proponowanych miejscówek są zazwyczaj mocno podrasowane (robione w ‘golden hour’, w najlepszą pogodę, poprawione w Photoshopie). Użytkownik często po dotarciu na miejsce może być zawiedziony tym co zastanie – widzi wcześniej to, co zobaczy na miejscu w najlepszej odsłonie. Findia, poprzez wycinek zdjęcia, daje poczucie naturalnego odkrywania Miejsc polecanych przez influencerów. Najlepiej dodać zdjęcie z geolokalizacją, dzięki temu apka automatycznie pobiera lokalizację miejsca.

Link wprowadzający

To najważniejsza część Miejsca w Findii. Zostawiony przez Twórcę link pozwala użytkownikowi zapoznać się, jeszcze przed dotarciem na miejsce, z wyjątkowym materiałem i zaplanować swój spacer lub dłuższą podróż. W ten sposób bloger/influencer może dotrzeć ze swoim przekazem do nowego odbiorcy, a starsze materiały zyskują “drugie życie”. Link wprowadzający odsyła do konkretnego artykułu na blogu, posta na Instagramie lub Facebooku, filmu na YouTube’ie bądź TikToku.

Jest także drugi, opcjonalny, link w bonusie – który już po dotarciu na miejsce pozwala użytkownikowi cieszyć się dodatkowymi treściami.

Bonus

Bonus wyświetla się użytkownikowi po fizycznym dotarciu na miejsce (po zliczeniu czasu, kroków i punktów). Jest to:

-pełne zdjęcie Twórcy

-jego ciekawostka na max. 350 znaków

-dodatkowy link od Twórcy (jeśli go nie dodał, zostanie powtórzony link wprowadzający)

Dzięki bonusowi użytkownik może dowiedzieć się czego więcej, bez przechodzenia przez ścianę tekstu. Przy pisaniu bonusu można także wspomóc się AI -apka daje taką możliwość. Bonus nie musi być ściśle związany z danym Miejscem. Równie interesująca jest ciekawostka, przykładowo – ogólnie o “graffiti” jako sztuce artystycznej, jak i o konkretnym przykładzie.

widok w aplikacji na dodanie bonusu

Choć bonus nie jest obowiązkowy, to warto o niego zadbać. Miejsca z wyjątkową ciekawostką są w Findii dodatkowo promowane. Trafiają na listę Polecanych Miejsc, które jako pierwsze wyświetlają się użytkownikowi po otwarciu aplikacji. O Miejscach z ciekawostką powstają także filmy promujące danego Twórcę. W ten dodatkowy  sposób zespół Findii bezpłatnie reklamuje danego podróżnika.

Najważniejszy jest jednak fakt, że dzięki ciekawostce konkretny Twórca lepiej zapada w pamięci odbiorcy.

Warto zwrócić też uwagę na błędy, które sprawiają, że niektóre bonusy nie zyskują uznania w oczach odbiorców:

-reklamowanie miejsca – użytkownik już tam jest i pisanie, że warto to zobaczyć nie ma już sensu

-opisywanie widoków – użytkownik już tam jest i pisanie, że jest tu ładnie czy sporo malowniczych łódeczek nie wnosi nic nowego

-skupianie się na specjalistycznych opisach – jeśli content danego Twórcy nie skupia się na szczegółach, nie warto skupiać się na nich w bonusach. Przepisywanie Wikipedii jest tylko… przepisywaniem Wikipedii. Warto unikać dużej ilości liczb, dokładnych dat i wielu nazwisk – w trakcie spaceru lub podróży trudno o zapamiętanie wszystkiego.

Quiz

Twórca może także zostawić quiz dla użytkownika, który dotarł na Miejsce. Może zapytać chociażby o coś, co można znaleźć w treści, które umieścił w jednym z linków. Przy jednym Miejscu można zostawić quiz z maksymalnie 3 pytaniami z 4 odpowiedziami. Każde prawidłowe wskazanie to dodatkowe punkty dla użytkownika, które już niedługo okażą się bardzo przydatne…

Panel jako alternatywa

Dla tych, którzy wolą dodawać swoje Miejsca za pomocą wyszukiwarki lub je edytować, przygotowaliśmy także przyjazny Panel. Logowanie i dodawanie Miejsc odbywa się tak samo jak w aplikacji w telefonie. Link do Panelu

Dlaczego tyle trwa weryfikacja Miejsca?

Wszystkie dodane Miejsca weryfikowane są ręcznie. W ten sposób zespół Findii ma pewność, że wszystkie wymagane elementy przy Miejscach zostały prawidłowo zapisane. W razie wątpliwości, zespół Findii kontaktuje się z Twórcą. Nikt nie jest jednak nieomylny, dlatego feedback każdego użytkownika, który zauważy drobną pomyłkę – jest bardzo cenny. Sprawdzane jest każde zgłoszenie.

Weryfikacja Miejsca i jego udostępnienie zazwyczaj trwa jeden dzień roboczy. Wyjątek stanowią szczególne sytuacje, gdy w Findii… pojawia się rekordowa liczba Miejsc.

W jaki sposób Findia promuje Twórców?

Oprócz linku do contentu Twórcy przy każdym Miejscu, istnieją także inne formy promowania swoich treści. Zespół Findii przygotowuje materiały o Miejscach, które wyróżniają się wyjątkową ciekawostką.

Ponadto, jeśli Twórca jest

zaintersowany/a stworzeniem współdzielonego materiału, Findia zaprasza do kontaktu. Wystarczy napisać prywatną wiadomość i dostarczysz materiały, które mają znaleźć się w filmie. Wszystko zmontuje i przygotuje zespół Findii absolutnie za darmo. Warto zobaczyć materiały, które już powstały w ramach takiej współpracy z: bylinabiegunie, wojciechpniaczek

Zespół Findii przygotowuje także serie filmów, w których występuje kilku Twórców. Dzięki temu influencerzy mogą crossować się zasięgami.

góra znajdująca się ponad chmurami

Dlaczego warto promować swój content w Findii? Oto kilka z ważniejszych korzyści:

– apka jest formą darmowej reklamy dla Twórcy

– można wyróżnić swój content dwa razy (dwa linki) w ramach 1 Miejsca

– to realna szansa na nawiązanie płatnych współprac z innymi podmiotami

– zainteresowani Twórcy zapraszani są do stworzenia współdzielonego materiału

– Twórcy promowani są w mediach społecznościowych i na eventach podróżniczych

– Twórcy są partnerami w rozmowie, zespół Findii w wielu kwestiach pyta się o ich zdanie

– użytkownicy mogą zobaczyć promowane materiały, gdy są blisko lub gdy dopiero wybierają się w to miejsce

– Findia jest platformą, która skupia największą w Polsce liczbę influencerów podróżniczych i kulinarnych

– Findia już wkrótce otwiera się na zagranicę – dzięki czemu Twórca może zdobyć także zagranicznych odbiorców

Jeśli jeszcze nie pobrałeś aplikacji Findia, możesz to zrobić teraz.

Sprawdź także inne media Findii:

Strona

Instagram

TikTok

Facebook

YouTube